Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Selamlar,

60 darbesinin ardından üstad tevkif edilir ve sonrasını kendi kaleminden okuyalım.

Fikir adamlarına eziyetle mutmain olabilen bir devrim düzensizliğinin tezahürlerinden...

"...Sabah, Merkez Komutanlığı... Tabutluklar dairesi... 1 metre genişlik ve 2 - 3 metre uzunluğunda, basık, İçinde teneşirimsi tahta bir kerevet, boğucu, daha doğrusu çıldırtıcı hücre... Duvarlarda türlü türlü lekeler, tırmıklar, yazılar... Bir kan pıhtısı üzerinde insan saçları... Bu tabutluklardan bilmem kaç tanesinin yan yana sıralı olduğu bir dam altındayız.

Beni ikiye bölünüp kendi kendimi yemeye mahkûm eden bu türlü yalnızlıkların üzerimdeki tesirini "Paşa Kapısı" bahsinde gördünüz. Hele böylesi?... Ya burada günlerce bırakılacak olursam?... Ölümden beter!...

Hücrenin kapısında delikten bana bakan ere bir pusula uzatıp kumandana götürmesini İstiyorum. Kumandandan ricam beni bir an kabul etmesidir. Kabul ediliyorum. Beni alıp kocaman avludan geçiriyorlar, Kumandanlık dairesinde bir kat yukarıya çıkarıyorlar ve kapısında "Merkez Komutan Yardımcılığı" yazılı bir odaya sokuyorlar. Orta yerdeki masada kır saçlı pembe yüzlü, mavi veya açık elâ gözlü bir kurmay yarbay veya binbaşı oturuyor. Etrafında da, herhalde beni görmek için toplanmış, muhtelif rütbelerde, 10- 12 subay...

İsminin sonradan "Dâniş" olduğunu öğrendiğim kır saçlı kurmay sordu:

- Ne istiyorsunuz?...

Kendisine, hücrenin üzerimdeki hususî tesirini anlatıyor, bunun bir mizaç ve hassasiyet meselesi, benim için dayanılmaz bir işkence olduğunu söylüyorum. Sırf bir kıyas unsuru diye de, yanıma bir kedi verilse teselli bulacak derecede yalnızlık vahşetinden ürkmüş bir insan olduğumu anlatıyorum.

Kır saçlı kurmay, gayet sinsi bir gülümseyişle lütufkârlığını gösteriyor:

- Peki, şimdi yanınıza bir kedi gönderirim! Kedi yerine yanıma, iri yarı bir yüzbaşı gönderildi. Bu yüzbaşının bana söylediği tek söz şu oldu:

- O yazıları sen mi yazdın, namussuz?...

Ve yüzbaşı, eli, kolu, dili ve yolu bağlı adamı, posta erlerinin gözleri önünde, hallacın şilteyi dövmesi gibi, tokat, yumruk ve tekme altında hırpaladı. Gık demeden dayağı yedim. Ağzımdan süzülen bir kan şeridi, kendi acımı hissetmekten ziyade kahramanımın edasını seyretmekten geri kalmadım.

Yüzbaşı çekildikten sonra teneşire oturdum, sırtımı duvara verdim ve kalbimin bütün kuvvetiyle "Allah" ismini çekerek hislerimi iptale çalıştım. İçimde bir duygu, artık mücadelemin bu noktada bittiğini ve sonum geldiğini söylerken bayılmış yahut uyumuşum... Birden ismimin dışarıdan bağrılmasiyle fırladım, açılan kapıdan çıktım. Binbir kılık ve edada, tabutluklardan çıkarılmış ve sıraya dizilmiş bir sürü tip... Bizi Merkez Kumandanı ( o zaman albay) Faruk Güventürk'ün karşısına dizip ondan sonra (C.M.S.) dedikleri askerî bir kamyona doldurdular ve Davutpaşa Kışlasına aktardılar.

Ne o?... Orada bizi karşılayan tank binbaşısında fevkalâde İltifatlı bir çehre... Beni karşısına oturttu, bir şiirimi ezbere okudu ve evime telefon etmeme izin verdi.

Muhafazamıza memur subaylar arasında en ince farika, işte, bu, hiç birinin öbürüne uymayan karakteri!... İki şey görüyorsunuz; ya ruhî bir inkıbaz hali, yahut manevî bir ishal... İkisi ortası olan yok... Biri çıkıp herkesin önünde millî terbiyesini sizden aldığını söylüyor, öbürü de size "namussuz, komünist, vatan haini!" diye hitap ediyor.

..."

Cinnet Mustatili

- Peki, şimdi yanınıza bir kedi gönderirim!

- O yazıları sen mi yazdın, namussuz?...

Ve yüzbaşı, eli, kolu, dili ve yolu bağlı adamı, posta erlerinin gözleri önünde, hallacın şilteyi dövmesi gibi, tokat, yumruk ve tekme altında hırpaladı. Gık demeden dayağı yedim.

Küfür, Üstad'a yaptığı ve daha nice din büyüklerine ve Allah dostlarına yaptığı zulümlerin ve hakaretlerin hesabını verecek.Ya rabbi bizi intikamına memur et !..

Ataist bile olsa bir fikir adamına vurmaktan haya ederim. zira dinde zorlama yoktur bu namussuzlar mahkeme-i kübrada inşallah bunların hesabını verecekler..

seneler evvel kitapta okuduğum zamana o hayasızca işlenen dayak olayında, o olaya sebebiyet verenlere ve bizatihi içinde olanlara çok acayip küfürler etmiştim ve çok zoruma gitmişti, şuan bile buruklugunu yaşadım yine sövdüm aklıma geldikçe günaha giriyorum.....

rabbim beni affetsin cümlemizi hatta.

SALİHBEY kardeşimizin duasınada mazhar etsin....

kinin büyüyüp insan üzerinde bu şekilde edepsizliğe dönmesi ancak ve ancak basitliği yansıtır. terbiyesizlikte son nokta anlayışın(anlayışsızlığın) anlamsızca vucuda gelmesinde başlar. .....zalimler için yaşasın cehennem.!

Bu ülkenin yetiştirdiği en büyük insanlarından biri, benimsemesen bile nasıl el kaldırırsın...''hayvandan aşağı tanımı bunlar için olsa gerek...Bu olay Üstadı bizim gözümüzde yüceltmiştir...Eminim Allah katında da öyledir...

dünyada çekilen çilelerin,yaşanılan acıların büyük kısmı Allah(c.c.) tarafından ruhun manen yükselmesi için gönderilir...Allah ın izniylede üstadın ruhu çektiği çileler sebebiyle yükselmiştir..Allah bizi kendisinden ayırmasın..AMİN

Küfür, Üstad'a yaptığı ve daha nice din büyüklerine ve Allah dostlarına yaptığı zulümlerin ve hakaretlerin hesabını verecek.Ya rabbi bizi intikamına memur et !..

İntikam alıcı allah'tır.Ve O(c.c)intikamını öteki dünyada ebedi cehennemle alacaktır.biz ümmetin üzerine düşen ise sabretmektir, otoriteyi ele geçirince intikam duygusuna mağlub olmak değil.Sözlerim yanlış anlaşılmasın sabretmek deyince susmak zannedilmesin.Zaten "men sabera zafera" buyurulmamış mıdır.

EVET SUSMAMALIYIZ.FAKAT SUSMAYACAĞIZ DİYE ALLAH'IN OTORİTESİ DAHİLİNDE BULUNAN VE ESMAÜL HÜSMA DAHİLİNDE BULUNAN İNTİKAM FAALİYETİNİ BİZ GERÇEKLEŞTİRMEMELİYİZ.İNTİKAM ALICI O'DUR.

Cenab-ı Mevla Bu eşşek-i Mahlukatın kabrini ateşle doldursun...

İntikam alıcı allah'tır.Ve O(c.c)intikamını öteki dünyada ebedi cehennemle alacaktır.biz ümmetin üzerine düşen ise sabretmektir, otoriteyi ele geçirince intikam duygusuna mağlub olmak değil.Sözlerim yanlış anlaşılmasın sabretmek deyince susmak zannedilmesin.Zaten "men sabera zafera" buyurulmamış mıdır.

EVET SUSMAMALIYIZ.FAKAT SUSMAYACAĞIZ DİYE ALLAH'IN OTORİTESİ DAHİLİNDE BULUNAN VE ESMAÜL HÜSMA DAHİLİNDE BULUNAN İNTİKAM FAALİYETİNİ BİZ GERÇEKLEŞTİRMEMELİYİZ.İNTİKAM ALICI O'DUR.

Selamlar,

Evet, yalnızca müminlere rahmet olan kısasa riayet edilebilir en fazla... :)

Saygı ve selamlarımla

Hak teâlâ, intikâmın kul eli ile alır

İlm-i ledün bilmiyenler, onu kul yaptı sanır.

Hacı Bayram-ı Veli

Allah cc iman öfkemizi muhafaza etsin.

Üstad ve üstadlar gibi hazreti Muhammed Mustafa'nın (s.a.v)silkine dahil olanlar bilirler ki bu yol kandan irinden deryaların geçileceği bir yoldur.Bu yolda maldan candan ve herşeyden vazgeçersin.Ve bunlara karşı birşeyle müdafa edersin kendini.Birşeyki onun dışındaki herşey onun yanında hiçbirşeydir.İşte o şey büyük bir zatın kainattaki en yüksek hakikat olarak nitelendirdiği imandır.Ve onun yarısı da sabırdır.İntikam almak çözüm değildir işin kolayına kaçmaktır.Oysa hüsnü zan ve sabırla kalplerde inkilap yapılır .Bizler muhabbet fedaileri olmalıyız.Hüsumute vaktimiz yoktur.kalplerimizi kilitlemeliyiz başka şey istikametinde yürümemek için.Bir alimin dediği gibi açılın kalp kapıları gelen Muhammed Mustafa'nın orduları.Parolamız budur ,işaretimiz budur, sikkemiz budur, turramız budur, rehberimiz budur. eyvallah.

Ya Rabbim!!! bu kimselerin hidayeti mümkün ise, onlara öyle bir hidayet nasib eyle ki ibret-i alem olsunlar!!

Ya Rabbim!!! eğer ki bu kimseler nasibsiz ise, beddua etmiyorum onlara...ki yeter SEN'in bir ''ol'' deyişin!!...

Ya Rabbim!!! inanıyorum!! Sen çok büyüksün!!!

Ya Rabbim!!! şükür sana!!