Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

İstihdam Etmek Ve İstihdam Edilmek...

Recommended Posts

Bu arada biz bir taktiğe düştük. «Adnan Bey'i kazanalım!» dedik. Ve «Onu, gerekirse partisini ıslaha, dâvayı tesise davet edelim!» dedik. Bu da oldu. Ruletin her numarasına oynayan, bizi — gayet zarif adamdı — zerafetle, rikkatle, anlayışla kabul etti ve 1951 Büyük Doğuları, günlük Büyük Doğular çıkmaya başladı. İyi gidiyorduk... Ve biz, kendi hesabımıza, onlara bütün tezatlarını göstermekle vazifeliydik. Nasıl?.. Başlarındaki adam kimdir?.. İkinci adamları kim?.. Parti vaziyetleri nasıl?.. O sıralarda güzel bir şey oldu. Evet; bütün bu tezatlar çıktı meydana... O zaman zannettiler ki, Adnan Bey beni istihdam ediyor, kullanıyor... Bu, şairlerinin, Behçet Kemal'in bana anlattığıdır. Ona:

— Sen ne cevap verdin? Diye sordum.

—Sustum! Dedi.

«Susma!» dedim; «Git de ki, Necip Fazıl istihdam edilmez!.. İstihdam edinceye kadar kendi uğraşır. İstihdam edemezse bırakır!..»

(Hesaplaşma'dan)

Üstad, birçok siyaset adamına İslam davası çerçevesinde varılması gereken nokta açısından bir yol çizmeye çalışmış, içte ve dışta birbirinden farklı pek çok mevzuda tavsiyelerde bulunmuş, yapılan hatalar karşısında da tenkid oklarını fırlatmaktan çekinmemiştir. Çünkü korkusu yoktur, kimseye yaranmak, dalkavukluk etmek tasasında değildir. Hâl böyleyken, Üstadın nükteli bir şekilde verdiği cevapta da gördüğümüz gibi, istihdam etmeye çalışırken, Üstadın birileri tarafından istihdam edildiğini iddia etmek pek gülünç kaçmakta, hakikate sığmamaktadır. Burada kendini kesafetli bir şekilde hissettiren kendine tam güvenle birlikte, karşıdakinin muhtaç olduğu inkişaf ve tekâmül ihtiyacı Üstad tarafından tespit edilmiş ve İslam davası yolunda ilerlemek istidadında olan merhum kişiye el uzatılmıştır. Üstadın, konusu Menderes'i ihtiva eden şiirleri ve makaleleri de ayrı bir delildir.

elbette ki üstadın başkaları tarafından istihdam edilmeye ihtiyacı yoktur o'nun istihdamını zaten şeyhi Abdülhakim Arvasi Hazretleri üstlenmiştir ayrıca üstad bi işe bşiey biliyosa girişir bilmeden iş yapmaz, kendini de böle dandiklere asla kullandırtmaz