Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kurşunkalem

Günün Sorusu :)

Recommended Posts

İlk tuttuğunuz orucu hatırlıyor musunuz ?

HATIRLIYORUM...İLKOKUL BİRİNCİ SINIFA GİDERKEN...RAMAZANNIN İKİNCİ GÜNÜ ANNEM KOMPOSTO PİŞİRDİ VE SOĞUMAYA BIRAKMIŞ.BENDE BUNU GÖRDÜM BAKTIM KİMSE YOK ELLERİMİ ARKAYA BAĞLADIM VE ÜZERİNDEN KOMPOSTONUN İÇTİM VE ORUCA DEVAM ETTİM...ALLAH AFFETSİN...

Hiç unutulurmu yahu.5 yaşında Allah nasip ettide 3 gün tutmuştum.Ne zorlanma ne başka birşey çektim Elhamdülillah.Bir özentiyle tutmuştum onuda iyikide özenmişim vesselaM...

Tabiki hatırlamıyorum. İlk orucumu hatırlayayım diye tutmamıştım.:) Günlük tutmak... Hiç adetim değil. O günlerde ilk orucumu hatırlatacak başka bir sıradışı hadise de yaşamadığım için ne desem boş. Ama ilk olarak ne zaman 30 günün tamamını tuttuğumu hatırlıyor gibiyim. Sanırım 3. sınıfa gittiğim yıl tam oruç tutmuştum.

Bütün ibadetlerin şeklinden ve hazzından bir tutam barındıran ve Allah'ın kendisi için yapıldığını bildirdiği bu muazzam ibadeti bırakmayı Hak Teala kimseye nasip etmesin. Bu zevkten mahrum olan hasta gönüllere ise acilen şifalar versin. Zira Ramazan-ı Şerifin sonu göründü. Bir dahaki Razaman'a erişmek mümkün olmayabilir...

Oley bende hatırlıyorum :)

Ama bir dakika. Kaç yaşındaydım ? İşte bunu hatırlamıyorum.

Ama hiç unutmayacağım bir oruçtu o. Sahurda sadece 1 tane yumurta yiyebilmiştim (Bu cümleden bir oturuşta 30 tane yumurta yiyebildiğim sonucu çıkmasın. Hâlâ 1 yumurta yiyebiliyorum en fazla). Akşam ezanın okumasına 2 saat kala gaybden Ezan sesi duyuyordum :) O günde Ezan bir türlü okumak bilmemişti. Hiçbir zaman o günkü kadar aç, o kadar çaresiz kalmadım.

İlk oruc tuttuğum vakit 4.sınıftaydım.

Ama neler yaşadım, hâlim ne vaziyetteydi orasını çok net hatırlayamıyorum.

hani açlık nedir yemek nedir bilmeyen çocuklar vardır ya, sofraya yanaşmazlar, üstüne annesinden birde azarı işitirler. Bende o gruba dahildim, o nedenden pek zorlanmamış olma ihtimalim yüksek :)

Ramazan'ın sonu göründü, bayram gölgesini hissettirmeye başladı bile... Rabbim tuttuğumuz orucları inşAllah huzuruna kabul etsin ,,,

Sign in to follow this  

• Create New...