Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Rönesans

Vurgulanması Gereken İki Kaide

Recommended Posts

Bu konuyu açmam belki gereksiz gelebilir.Ancak bazı şeylerin altının çizilmesinin gerektiğini düşünüyorum...

-Büyük Doğu Davası , dinin yasakladığı ,haram kıldığı mücadele yöntem ve usüllerden uzak durur.Bilir ki bu yöntemlerle elde edilmiş veya elde edilecek menfaatlerin dine saldırmaktan,küfretmekten hiç bir farkı yoktur.Bu sebeple aksiyon ve fikir sahasında bu yöntemleri uygulayan veya savunan kişilerin Büyük Doğu Davasıyla uzaktan yakından alakası yoktur.

(bu yöntemlerin başlıcaları: İNTİHAR ve MASUM İNSANLARIN KATLEDİLMELERİ)

-Büyük Doğu Davası, vatandaşı olduğu ülkenin kanununa noktası noktasına riayet eder... Yasa-dışı hiç bir faaliyette bulunmaz ve bulunanları da bu davadan elinin tersiyle iter.

(yasa dışı örgüt kurmak veya üye olmak gibi)

Bunların vurgulanması gerektiğini düşündüm.İtirazı olan arkadaşların düşünce ve yorumlarını bekliyorum...

Bu konuyu açmam belki gereksiz gelebilir.Ancak bazı şeylerin altının çizilmesinin gerektiğini düşünüyorum...

-Büyük Doğu Davası , dinin yasakladığı ,haram kıldığı mücadele yöntem ve usüllerden uzak durur.Bilir ki bu yöntemlerle elde edilmiş veya elde edilecek menfaatlerin dine saldırmaktan,küfretmekten hiç bir farkı yoktur.Bu sebeple aksiyon ve fikir sahasında bu yöntemleri uygulayan veya savunan kişilerin Büyük Doğu Davasıyla uzaktan yakından alakası yoktur.

(bu yöntemlerin başlıcaları: İNTİHAR ve MASUM İNSANLARIN KATLEDİLMELERİ)

-Büyük Doğu Davası, vatandaşı olduğu ülkenin kanununa noktası noktasına riayet eder... Yasa-dışı hiç bir faaliyette bulunmaz ve bulunanları da bu davadan elinin tersiyle iter.

(yasa dışı örgüt kurmak veya üye olmak gibi)

Bunların vurgulanması gerektiğini düşündüm.İtirazı olan arkadaşların düşünce ve yorumlarını bekliyorum...

Büyük Doğu Davası , dinin yasakladığı ,haram kıldığı mücadele yöntem ve usüllerden uzak durur.

evet büyük doğu islamın emir subaylığı...birçok konuda ortağız...(örneğin intihar ve katledilme vb.) ama kafamı kurcalayan bir soru var islami bir hareket te kanun ile yüzde yüz zıt olunan bir nokta da uyulması gereken şey nedir? (burdan kanunu yıkalım vuralım kıralım manasını kimse çıkarmasın sadece mevzuu konuşalım istiyorum yoksa niyet tahmin oyunu değil). ayrıca toplum yapısı içerisinde her insana empoze edilen ve insanın olay ve hadiseleri değerlendirme temeli oluşturan hükümet aygıtları hakkında fikriniz nedir? burda biraz uzun olacak ama şunları belirtmeliyim .

ŞUUR SÜZGECİ

toplumda karşılıklı tesirlerle belirlenen ve böylece üyelerine belirli akıl ve duygu alışkanlıkları kazandıran ,yeni doğanlara kendini empoze eden içtima i bir vakıadır.yakından bakarsa:insanın duygu ve düşünce yapısı ve kapasitesi içinde kendini kuşatan "şartların" ve "ilişkilerin" onda ulaştığı terkip ,onun yetiştiği vasatın "duygu ve düşünce kanunları" nı göstericidir. bu duygu ve düşünce kanunları ise ,tahlil,araştırma ve yorumda onun "strüktür-yapı"sını "hadiseye yanaşan insan şuuru" nu gösterici bakış açısı ve objektifidir.doğru düşünce olmadan doğru düşünce faaliyeti olmayacağı gibi ,yeni bir şuur terkibi ifade eden "mutlak fikir"e muhatap " vasıta sistem" olmadan ve bu kuşanılmadan, "şuur"un kendini belirleyen "nizam akıl ve ahlak" unsurlarını eleştirmesiyle ,o şuurun bakış açısı dışına çıkılamaz.kısacası;şuurun kendini eleştirmesi de eleştirdiği süzgeçten geçmektedir.(SM)

daha uzun yazacaktım ama kafi ayrıca ideoloji ve devletin ideolojik aygıtları isimli esere bakmanı da isterim.bu menfi durum için ne düşünürsün?

ayrıca benim söylediğim herşey şuurumun seviyesini gösterici kimse bana bakıp Büyük doğuyu suçlayamaz.anlattığım her güzel şey büyük doğuya ait her çirkinlik eksikliğimden kaynaklanan bana ait.

Kuran dan birkaç ayet bilmek nasıl ki insanı İslam a muhatap kabul etmenin şartlaı olarak kabul edilemeyecek se (bu müslüman olmadığı manasında değil )Üstad tan da bir şiir okumak insanı BÜYÜK DOĞU a muhatap şartlarını gerçekleştirmiş gibi hareket etme özgürlüğü tanımaz...ki bu konularda sanırsam sizinle aynı fikirdeyiz.intihar ,katl konusunda da size katılıyorum.bu konu da teferruat ister aslında bu konular özel konuşulmalı.çünkü insanlar bu bilgileri okuyunca farklı ve yanlış fikirler edinebilirieğer isterseniz sizinle daha sonra konuşalım size uygunsa

ama kafamı kurcalayan bir soru var islami bir hareket te kanun ile yüzde yüz zıt olunan bir nokta da uyulması gereken şey nedir?

Bu zıtlık meselesine bir örnek verebilir misiniz kardeş, tam anlayamadım bahsettiğiniz hususu.

Bu zıtlık meselesine bir örnek verebilir misiniz kardeş, tam anlayamadım bahsettiğiniz hususu.

toplumda karşılıklı tesirlerle belirlenen ve böylece üyelerine belirli akıl ve duygu alışkanlıkları kazandıran ,yeni doğanlara kendini empoze eden içtima i bir vakıadır.yakından bakarsa:insanın duygu ve düşünce yapısı ve kapasitesi içinde kendini kuşatan "şartların" ve "ilişkilerin" onda ulaştığı terkip ,onun yetiştiği vasatın "duygu ve düşünce kanunları" nı göstericidir. bu duygu ve düşünce kanunları ise ,tahlil,araştırma ve yorumda onun "strüktür-yapı"sını "hadiseye yanaşan insan şuuru" nu gösterici bakış açısı ve objektifidir.

yeteri kadar müşahhas bir örnek sanırım.

Öncelikle sayın turbixx itirazınızn hangi noktada olduğunu verdiğiniz cevaplardan çıkaramadım.Söylemek istediklerinizi kendi cümlelerinizle aktarırsanız bu problemi aşarız diye umuyorum.Saygılarımla...

Öncelikle sayın turbixx itirazınızn hangi noktada olduğunu verdiğiniz cevaplardan çıkaramadım.Söylemek istediklerinizi kendi cümlelerinizle aktarırsanız bu problemi aşarız diye umuyorum.Saygılarımla...

ama kafamı kurcalayan bir soru var islami bir hareket te kanun ile yüzde yüz zıt olunan bir nokta da uyulması gereken şey nedir? (burdan kanunu yıkalım vuralım kıralım manasını kimse çıkarmasın sadece mevzuu konuşalım istiyorum yoksa niyet tahmin oyunu değil). ayrıca toplum yapısı içerisinde her insana empoze edilen ve insanın olay ve hadiseleri değerlendirme temeli oluşturan hükümet aygıtları hakkında fikriniz nedir? burda biraz uzun olacak ama şunları belirtmeliyim .

kendi cümlelerinizle demekle neyi kastediyorsunuz anlamadım.yazdığım yazıda şuur süzgeci bölümü bir eserden alıntı.DİĞERLERİ BENİM CÜMLELER

BİR NOT:KONUŞURKEN ÜSTAD IN ESERLERİNDEN ÖRNEK VERENLER KARŞIDAKİ ANLAMIYOR DİYE SİZE KENDİFİKİRLERİNİ KENDİ CÜMLELERİNLE ANLAT DERSE NE DERSİNİZ?BU ŞEKİLDE BİR YAKLAŞIM HİÇ HOŞ DEĞİL.SİZE DÜŞÜNCEMİ AKTARIYORUM,SİZ MUHTEVAYI ANLAMAYA ÇALIŞIN.

AYRICA BAZI ARKADAŞLAR ÖRNEK İSTİYOR BEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYİM.ANLAYAN ANLADI.

Sign in to follow this  

• Create New...