Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
gardenya

Ben Ki İstanbul Fatihi Abd-i Aciz

Recommended Posts

Ben ki İstanbul fatihi abd-i aciz

Fatih Sultan Mehmet

Bizatihi alun terimle kazanmış olduğum akçelerimle satun alduğum İstanbul’un Taşlık mevkiinde kain ve malumu’ul-hudud olan 136 bap dükkanını aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakfı sahih eylerim.Şöyle ki:Bu gayr-ı menkulatımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim.Bunlar ki, ellerindeki bir kap içerisinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde günün belirli saatlerinde bu sokakları gezerler.Bu sokaklara tükürenlerin,tükürükleri üzerine bu tozu dökeler ki yevmiyeye 20’şer akçe alsınlar;ayrıca 10 cerrah ,10 tabib ve 3 de yara sarıcı tayin ve nasb.Bunlar ki ayın belli günlerinde İstanbul’a çıkalar,bilaistisna her kapuyu vuralar ve o evde hasta olup olmadığını soralar;var ise şifası veya mümkün ise şifayab olalar.Değilse kendilerinden hiçbir karşılık beklemeksizin Darulaceze’ye kaldırılarak orada salah bulduralar.

Maazallah herhangi bir gıda maddesi buhranı da vaki olabilir.Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah ,ehli erbaba verile.Bunlar ki hayvanat-ı vahşiyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda Balkanlara çıkıp avlanalar ki zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.

Ayrıca külliyemde bina ve inşa eylediğim imarethanede şehit ve şühedanın harimleri ve Medine-i İstanbul fukarası yemek yiyeler.Ancak yemek yemeye veya almaya bizatihi kendüleri gelmeyüp yemekleri güneşin loş karanlığında ve kimse görmeden kapalı kaplar içerisinde evlerine götürüle.

Fatih Sultan Mehmet Han

H.877(M.1472)Tarihli Vakfiyyesi

mükemmel bir yazı. zamane yöneticileri okusalar da ders alsalar. Hz. Ömer'in "Dicle kenarında bir kuzuyu kurt kapsa Allah (c.c) hesabını Ömer'den sorar" sözünü hayatına rehber edinmiş bir zat. herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüyor bir yerde hata veya eksiklik, görev ihmali, umursamazlık vs. yaparmıyım diye. zaten Fatih'i fatih yapan İstanbul'u fethiyle beraber taraflı tarafsız herkesin gönlünü de fethetmesidir. biz üzerimize düşen sorumlulukları böyle bir şuurla yerine getirmeye çalışıyormuyuz acaba. yoksa bana ne canım benden başkası kalmadı mı dünyada zihniyetinin temsilcilerimiyiz? Allah sonumuzu hayr eylesin ve şuursuzluğumuzu affeyleyip bizlere şuur ihsan eylesin.

Sign in to follow this  

• Create New...