Ayın Kitabı Aktivitesi

Değerli takipçilerimiz; 7 yıldır yayın hayatını sürdüren sitemizin, pek çok yerde de belirttiğimiz gibi, kuruluş amacı Üstad’ın kendi eserleriyle ve gerçek kimliğiyle tanınmasına yardımcı olmaktır. Bugüne dek düzenlenen yarışmalar, tertip edilen programlar, hazırlanan sınıf çalışmaları ve forum içinde/dışında sarf ettiğimiz tüm gayret de bu hedefimize ulaşmak gayesiyle başvurduğumuz birer yöntemdi.

Üstad’ın kitaplarını daha yakından tanıyabilmek amacıyla, 2012 temmuzundan itibaren yeni bir aktivite başlatmaya karar verdik. Bu tarihten itibaren her ay Üstad’a ait bir kitabı belirleyecek, okuyacak ve hep beraber tartışacağız.

Forumumuzda Üstad’a ait hemen her eserle alakalı geniş bilgi bulunsa da, Ayın Kitabı aktivitesi sayesinde kitapları okumuş olanların tekrar okumasını sağlamak, okumayanları sözkonusu eserlerle tanıştırmak, ilk bakışta gözden kaçan hususların altını çizmek, kitaplarda anlatılanlar hakkında aklımıza takılan soruları cevaplamak gibi faydalar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Birlikte hareket etme yeteneğimizi geliştireceğini umduğumuz bu adım sayesinde, ümit ediyoruz ki hepimiz için Üstad’ı daha farklı bakış açılarıyla, daha iyi şekilde anlamak mümkün olacaktır.

“Proje nasıl işleyecek?” sorusunu şu şekilde cevaplamaya çalışalım: Evvela her ayın başında Üstad’a ait bir eser yönetimimiz tarafından belirlenecek ve bu kitap bir başlıkta ilan edilecek. Sözkonusu başlık, Kitaplar Etrafında bölümünde iğnelenecek ve o ay içerisinde iğneli kalacak. Başlığın linki ana sayfamızda, Twitter ve Facebook hesaplarımızda ve alakalı olabilecek her yerde duyurulacak. Aktiviteye dahil olmak isteyen arkadaşlarımızın ayın eserini okuyarak üzerinde fikir ve bilgi paylaşması, kendi yorumlarını aktarması beklenecek.

Gereksiz tartışmaların önüne geçmek amacıyla yönetim tarafından sıkı şekilde denetim altında tutulacak olan bu başlıklarda, 1 sayfayı geçmemek kaydıyla kitaplarda gözünüze çarpan önemli kısımları alıntılayabilir, sorularınızı sorabilir, dikkatinizi çeken kısımları yorumlayabilir, kitabın size hatırlattıkları hakkında aklınızdakileri paylaşabilirsiniz. Kısacası, kitap üzerinde sohbet edebilirsiniz. Başlığa yazacak olan arkadaşlarımızın kitabı o ay içerisinde veya o aya çok yakın bir zamanda okumasını bekliyoruz. Bunu denetlemenin mümkün olmadığının farkında olsak da, aktiviteye Üstad’ı gerçekten iyi anlamak isteyen arkadaşlarımızın katılmasını arzu ettiğimiz için, yani konsept gönüllülük esasına dayanacağı için herkesin bu özeni gösterdiğini varsayacağız.

Her ay sonunda, o aya ait başlıklar kapatılarak başlıkların linki eserle ilgili forum konusuna kopyalanacaktır. Kitap hakkındaki paylaşımlar, sözkonusu ay dolduğunda forumda kitabın tartışıldığı diğer başlıklarda devam edecektir.

Umuyoruz ki bu aktivite dahilinde açılacak olan başlıklar, daha sonra sözkonusu eserle ilgili bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımız için vazgeçilmez bir kaynak olur.

Ayın Kitabı aktivitesi dahilinde, Erzurum’da kurduğumuz Necip Fazıl Fikir Derneği’nde de toplantılar düzenlenecektir. İstanbul’da bulunan üyelerimizle de, her iki ayda bir, son iki ayın kitabı üzerinde sohbet etmek amacıyla bir araya gelmeyi düşünüyoruz.

Aktivitemiz hakkında sizlerin yorumlarını ve geliştirici tavsiyelerini de bekliyoruz. Katkılarınızla, daha faydalı ve geniş katılımlı bir netice elde etmeyi umuyoruz.

Saygı ve selamlarımızla

Share

1 Response

  1. Zeynep dedi ki:

    Hayırlı akşamar, sitenizi üstadın “kur’an’ın gücü” adlı yazısını araştırırken buldum, ayın kitabı aktiveniz gerçekten güzel fikir, kasım ayı geçmiş olabilir ama diğer aylara katlmak, deryadan biraz feyizlenmek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.