Seyyid Ahmet Arvasi’nin Üstad İle Tanışması

SEYYİD AHMET ARVASİ’NİN ÜSTAD İLE TANIŞMASI

Arvasi, Doğubeyazıt’ta tamamladığı ilkokul tahsilinden sonra, ortaokulu Erzurum’da bitirmiştir. Ortaokul’un son sınıfında iken Necip Fazıl’ın yazıları ile tanışmasını şöyle anlatmaktadır: ”Ailece Erzurum’da oturuyorduk. Ben ortaokul son sınıfta idim. Evimiz misafirsiz kalmazdı. Akraba, eş ve dostumuz az değildi. Bir gün evimize enterasan bir misafir geldi. Bu, Piyade Albay Hilmi Acar isminde bir zattı. Babamla tanışıyorlarmış, kucaklaştılar ve misafir odasına girdiler. Ben de arkalarından gittim. Evimizde ilk defa resmi kıyafetli bir albay misafir oturyordu. Üstelik dindardı da. Nitekim oturur oturmaz, şapkasını çıkarıp sehpaya attı, başına takkesini geçirdi. Ben, o anda, dünyanın en olağanüstü bir olayı ile karşılaşmış gibi şaşkınım ve misafir albayı hayranlıkla seyrediyordum.

Misafir albay, bir ara benimle ilgilendi. Nerede okuduğumu, hangi kitap ve gazeteleri takip ettiğimi sordu. Bir şeyler anlattım. Misafir albay, okuduklarımı kâfi bulmadı, hatta bazı zararlarını dedi. Sonra cebinden iki adet 25 kurşluk çıkardı ve şunları söyledi: ”Hemen şimdi şu gazete bayine gideceksin, verdiğim bu 50 kuruşla bir adet Byük Doğu ile bir adet Ehl-i Sünnet dergisi alıp döneceksin”. Baş üstüne diyerek gittim, istediği dergileri aldım. Bunun üzerine misafir albay: ”Bunları sana hediye ediyorum. Artık her hafta kendin alırsın” dedi. Gerçekten dediği gibi oldu. Bu iki dergiyi yayınladıkları sürece, asla bırakmadım, daha doğrusu bırakamadım. Üstâd Necip Fazıl Kısakürek ve Abdürrahîm Zapsu Beyler’le ilk defa böyle tanıştım.” (10)

(10) Arvasi, ”Ölümünün 5. Yılında Necip Fazıl Bey”, Hasbihal, C.5, Burak Yayınevi, İstanbul, 1991, s. 220. Syfa

Kaynak: Asrın Yesevi’si Seyit Ahmet Arvasi Hayatı, Eserleri ve Eğitim Üzerine Görüşleri. Do. Dr. Şuayip Özdemir. Arı Sanat Yayınevi Nisan 2006. Syfa 19,20.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.