Allah’a İtaat Etmeyene İtaat Edilmez!

ALLAH’A İTAAT ETMEYENE İTAAT EDİLMEZ

1944 İlkbaharında (Büyük Doğu)yu, ilk defa olarak Vekiller Heyeti karariyle kapadılar. Biraz evvel de, Güzel San’atlar Akademisi yüksek mimarlık şubesindeki hocalığımdan, Hasan Ali Yücel’in emri ile atılmıştım.

Sebep, henüz rengini tam belli etme imkanını bile bulamayan (Büyük Doğu) nun ,bir iki hadis meali neşretmiş olması… Şöyle, en pest perdeden de, birazcık; birazcık Allah ve ahlaktan bahsetmiş olmak…

Kısa bir müddet evvel de, zamanın Başvekili (Saraçoğlu Şükrü) tarafından, tamim olarak, her gün bir fıkra yazdığım gazeteye çifte aylı bir emir gelmişti:

“-Allah ve ahlaktan bahsetmek yasaktır!”

(Büyük Doğu) da çıkan hadis meali şöyleydi:

“-Allah’a itaat etmeyene itaat edilmez.”

O zaman Ankara’da gördüğüm Hasan Ali, bana ne demiş olsa beğenirsiniz:

“-Bu hadisi neşretmek, bize itaat edilmez demektir.”

İnkâr eden, zaten itaat diye bir şey tanımayacağına göre, bir taraftan Allah’ı kabul eder gibi olup bir taraftan itaat etmediğini söylercesine bu garip küfür ifadesi, idrakimi dondurmuştu.

Sonra bu adam “Allah” diye kitaplar yazarak öldü. Ne cilve, Allah’ım!

Share

You may also like...

1 Response

  1. Hamit Bozoklu dedi ki:

    Hasan Ali Yüceli aklamaya çalışan bir isim Prof titrli modern şii Hüseyin Hatemidir.. Karısı da bu aralar patrikhane avukatlığından barış havariliğine soyunmuştur.. Yücel’in Milli Şef despotluğu dönemindeki zalim siyasasını örterek güya mevleviliğe döndüğünü tövbe ettiğini iddia eder Hatemi efendi.. Bu meşum zatın 27 mayıs ihtilali döneminde ihtilalin görevlisi olarak imam hatiplerin kapatılması için çırpındığını da biliyoruz.. Faşist İnönünün sıfır bakanı Yücel’in meyvesi de zehirlidir.. Ateist edepsiz şair veledini de hiç anmasak evladır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.