Tanrı Kulundan Dinlediklerim

Eserin içeriğini oluşturan yazılar, 1943-45-46-47-52-59 Büyük Doğu dergilerinde “Tanrı Kulundan Dinlediklerim” başlığı altında kaleme alınmıştır. Başlıktaki nisbetlendirmenin de ifadelendirdiği gibi eser, Necip Fazıl’ın Efendisinden aldığı feyzin bereketiyle, tarih, fikir, sanat; şiir, roman, hikaye, tiyatro; hâsılı el attığı her mevzuda, “O kapı”ya bağlı “kıymetlendirme ölçüleri”ni billurlaştırdığı bir eserdir.

Bir yazı dizisi halinde oluşturulan bu kitap olay akışı ve sunuluş tarzı yönünden bölümlere ayrılmış uzun bir hikayeyi, içerisinde barındırdığı hikmet ve derin manalardan dolayı da diyaloglarıyla insanın beynini didikleyen Shakespeare veya üstad tarzı piyesleri hatırlatıyor.

Kitapta geçen konular arasında neler yok ki!… Düşünmek fikri üzerine tahlillerden dildeki hikmete, fikir ahlakımızın teşhisinden Müslüman cenahın tenkidine, Türkiye’deki sağ-sol kavramlarının muhtevasından komünizm gibi sistemlere yönelik tespitlere, zamanın mahiyetinden tabiatın niteliğine, Türk İrfanıyla ilgili sohbetlerden marif meselemize, mücerret ahlak kavramından ahlakımızın mevcut haline ve daha nelere, nelere kadar herşey!..

Uyarlama: Trradomir

***

İlgili Linkler:

*Tanrı Kulundan Dinlediklerim

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.