Said Nursi’nin Büyük Doğu aşkı

SAİD NURSİ’NİN BÜYÜK DOĞU AŞKI

Yazar Vehbi Vakkasoğlu’nun yayına hazırladığı, “Başkasının Günahına Ağlayan Adam” adlı kitapla Bediüzzaman Said Nursi’nin bilinmeyen anılarına ve ilginç görüşlerine yer veriyor. Zamanının ünlüre ile Said nursi arasındaki ilişkilerin anlatıldığı kitabın önemli bir bölümü de Necip Fazıl ile Said Nursi arasındaki ilişkiye ayrılmış.

Kitapta iki ünlü ile ilgili anektodlardan bir tanesi de İki yorganından başka bir serveti olmayan Said Nursi’nin Necip Fazıl’a nasıl yardım ettiği hususundaki pasaj:

Said Nursi’nin Zübeyr Gündüzalp Ağabeye okutturup dinlediği dergiler arasında, Necip Fazıl’ın Büyük Doğu’su da vardır.

Bir sayısında Büyük Doğu, acı bir haber verir: Gelecek sayının çıkması bile tehlikededir. Çünkü yayın için ayrılan para pitmiştir. Okuyucuları acilen yardım etmezse “Büyük Doğu” çıkmayacaktır…

Bu mealdeki yazıyı dinleyen Bediüzzaman, çok duygulanır, bir süre düşünür. Sonra da, “Zübeyr, Büyük Doğu’ya yardım edelim” der.

Zübeyr Ağabey, “Peki üstadım” diye cevap verir. Fakat, “Bu yardım nasıl ve ne ile yapılacaktır?” diye de düşünmeye başlar.
Ancak Üstad, bu haberden çok duygulanmış ve yardıma kesin karar vermiştir.
Der ki:
“İki yorganım var, biri bana kâfi… Diğerini satın, parasını Büyük Doğu’ya gönderin….”

Biri yazlık, ince: diğeri kışlık, daha kalınca iki yorgan… Ve biri “Büyük Doğu’ya kurban…

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.