Açık Hükümet – Gizli İktidar

AÇIK HÜKÜMET GİZLİ İKTİDAR

Bana, bir Halk Partilinin Demokrat Parti Hükümetine karşı meşhurca bir sözünü naklettiler:

” — Eğer hükümet onlardaysa iktidar bizdedir!”

Bu söz, umumî ve mücerred delaletiyle iktidar mânasına kullanılmış değildir. Bu söz, Hükümetin Demokrat Partide olmasına rağmen birçok tâbi ve eskiden müdevver kademenin hâla ve daima Halk Partisi mensuplarının elinde bulunduğunu ve dolayısiyle gizli iktidarın onlarda olduğunu ima etmek için söylenmiştir.

Ve eseflerle kaydedelim ki bu söz, Halk Partisinin, bu milletin canına tükürdüğünü söylemek kadar yerinde ve doğrudur.

Evet; haklısınız, esbak bay meb’us! Hükümet açıkça onlardaysa iktidar gizlice sizdedir!

Tam ihlâs ve samimiyet içinde haykırıyoruz ki, adalet cihazımızdan ve bilhassa bu cihazın en üst kademesinden, Hak Partisinin adalet kaatili kanun engizitörleri temizlenebilmiş
değildir.

Dış politikamızın dışarıdaki mümessilleri, Halk Partisi idaresinin kayırdığı ve bıraktığı gibidir.

En kodaman valilerimiz, Halk Partisi devrinde meşkettikleri reveransı yapıvermekle yerlerinde kalmanın sırrına ermişlerdir.

Halk Partisi devrinde susta durmaya alışmış mahlûklardan ibaret bazı matbuat örnekleri, dün mecburen yaptıklarını bugün memuren yapmakta; yine bunlardan başka bir kısım Örnek de, vaktiyle İnönü’nün emriyle mesture kasasından aldığı paraların teşhir edilebileceğine dair en küçük bir korku yaşamadan Demokrat Partiye hizmet etmektedir.

Anadolunun hücra köşelerinde nice Halk Partili gazete bayii, Büyük Doğu’yu, mukaddesatçı zümrenin kapış kapış okumak istemesine rağmen hasıraltı etmenin çaresine bakmaktadır.

Bankalar ve iktisadî teşekküller, hâlâ Halk Partisi devrinden kalma himaye kutuplarına teveccüh göstermekte berdevamdır. Öyle ki, onların bazılarında yeni idare meclisleri, Halk Partisinin (par exellence) tabiriyle ifade edilebilecek, en namlı ve şanlı kodamanlarına terkedilmiştir.

Hükümete rağmen gizli iktidarın Halk Partisinde olduğuna dair en çarpıcı delil, boynunda bunca vebalile İnönü isimli cellâdın, ortalıkta serbest serbest dolaşabilmesidir.

Bir zaman, sadece Demokrat Parti lideri Celâl Bayar’ın evine vatandaş hakkı nisbetinde dahi kömür verilmesine mâni olan İnönü, bugün dilerse bir kaç kömür madenine sahib olmakta zorluk çekebilir mi?

Ve bu tezad hali, Demokrat Parti idaresinin kuvvet ve medeniyeti midir, yoksa zaaf ve kararsızlığı mı?

Gerçek kuvvet ve medeniyet mutlaka zararlıyı imha ve faydalıyı ihya demek olduğuna göre, Halk Partisinin elinden hükümeti aldıktan sonra iktidarı ona bırakmak veya onda bir iktidar alıkoymak, bu milletin 14 Mayıs 1950 de tecelli eden iradesini inkisara uğratmak kadar büyük bir günâh olur.

11.9.1952

(Başmakalelerim 1, Büyük Doğu Yayınları, 1. Baskı / s. 231-233)

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.