Ecevit ve Dil Üzerine

ECEVİT VE DİL ÜZERİNE

-Şu sıralarda solda da bazı imzalar Dil Kurumu’nun çalışmalarına tenkitler yöneltiyor..

-Ecevit’i biliyorsunuz.. Robert Kolej’deyken benim talebemdi. Kitabı var kendisinin, evvela Necip Fazıl’ın tesiri altında kaldım, diyor.
Ben kendisini sınıftan hatırlamıyorum. Demek ki pek parlak bir talebe değildi. Ama talih ona bir imkân verdi. O bunu dili tahrip istikametinde kullandı. Bualo’nun bir sözü var: Bir milletin diliyle oynamak, ona en büyük suikastı yapmaktır, diyor. Bunların hepsini yazdım. İnandıkları garbın fikirlerini. Bakıyorum Allah dememek için özel gayret sarfediyorlar. Tanrı kelimesini bir iman tavrı olarak kullanıyorlar. Tanrı ilah demek. Allah ise, ismi has (özel isim). Bir tek köylü gösterin ki Allah yerine tanrı desin.. Benim, alış veriş edilen bakkalın, aşçının, esnafın bilmediği, kullanmadığı Türkçe, Türkçe olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir hadise yok. Ruslar mesela.. Bütün eskiye düşmanlar. Çünkü eskinin çok bayatlamış tarafları vardır, bunu görmek bir hünerdir. Cemiyetin eski enkazı üzerine kurmaya kalktıkları bina bâtıldır. Yoksa bir çok tenkitlerinde haklı olabilirler.. Kapitalizm tenkitlerinde, şunda bunda haklı olabilirler. Ama çarede sıfırdırlar. Onlar bile, dile bunu reva görmedi. Benim şimdi bu lafımın bir tarafını kapatıp bir tarafını açarsanız beni komünist diye takdim edebilirsiniz…

(Konuşmalar, Büyük Doğu Yayınları, 3. baskı / s.243-244)

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.