Savaş Yazıları 1-2

Savaş Yazıları 1-2

“Üstad Necip Fazıl’ın 1939-1943 yılları arasında kaleme aldığı yazılarının büyük kısmı 2. Dünya Savaşına dairdir.

Avrupa kanallarından gelen tamamen aksi yöndeki haberlere rağmen, 1939 Mart’ından başlayarak emsalsiz bir dünya kıyametine gidildiğini söyliyen Necip Fazıl, “tek başına” savaş olacağını iddia etmiştir. 1939 Ağustos sonundaki Rus-Alman paktını, Babıâli’nin bütün Başmuharrirleri tam bir barış teminatı diye gösterirlerken, savaşın “birkaç gün” meselesi olduğunu yazmış ve 3 gün sonra da 2. Dünya Savaşı başlamıştır.

Savaşın devam ettiği müddet içinde ise, hâdiseleri Önceden haber veren teşhisleri ve “çıkmadığı takdirde kalemimi kırar ve bileklerimi keserim” dediği İddialarının bir bir gerçekleşmesiyle herkesi hayretler içinde bırakmıştır.

O’nun, “hemen hemen gaibten haber vermek derecesini bulan Şayanı hayret siyasî teşhisler” olarak görülen yazıları karşısında söylenebilen yegâne söz şu olmuştur: -Bu adam ne derse çıkıyor!..

Necip Fazıl’ın, esaslı bir kültür, anlayış, hesaplayış ve sezişle 2. Dünya savaşının bütün gidişatını fikrî ve siyasî cepheleriyle gözönüne seren 1939 -1943 yılları arasındaki yazıları, “Savaş Yazıları” başlığı altında, kronolojik bir sıra ile derlenmiştir.”

***

İlgili Linkler:

*Savaş Yazıları 1-2

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.