Tohum

 

(3 Perde ) Muhsin Ertuğrul, bir yemekte; “Niçin bir piyes yazmıyorsun?” sualiyle, tiyatroyu, “hayatın (kantite) gibi değersiz ve geçici yüzünü değil, (kalite) gibi derin ve sonsuz şahsiyetini zapteden

ve onu molozlarından ayıklayarak tasfiye eden, tıpkısını, fakat başka türlüsünü gösteren mistik bir ayna” olarak gören Necip Fazıl’ın yıllardır içinde gömülü bir hasrete dokunur. O anda, Şehir tiyatrosuna bir eser teslim etmek için sadece 20 günlük bir süre kalmıştır. Hemen kararını verir ve 7 gün içinde “Tohum”u bitirir.

1935 senesinde Muhsin Ertuğrul tarafından sahnelenen “Tohum” piyesinde olay, Anadolu’nun işgal edilmiş bir köşesinde, Maraş’ta cereyan eder. Vatan sadace bir toprak parçasından ibaret değildir. Dolayısıyla vatanı müdafaanın gizlediği bir aksiyon; aksiyonun gizlediği bir fikir; ve fikrin gizlediği mahrem bir benlik olmak gerekir. Tohum, millî mücadeleyi, Anadolu halkının öz benliğinde mevcut ruhun bir fışkırışı olarak gösterir.

(Yazıldığı tarih; 1935)

***

İlgili Linkler:

*Tohum ( Eser İncelemesi )

*Tohum

*Kitabı Büyük Doğu Yayınları’ndan Satın Al

Share

You may also like...

1 Response

  1. özgür yerlikaya dedi ki:

    yalnızca tohum için değil belkide hepsine bir yorum icap eder fakat ben de buradan bir teşekkür göndereyim istedim neden mi, böyle değerli insanları unutturmamak için sarfettiğiniz çabalar için, keşke takdir de edecek ihsanımız olsaydı, neyse buna da çok şükür, Allah necip fazıl ve sizler gibi insanları dost olarak çıkarsın karşımıza, yaptığınız işlerde hem yüreğinize hem ellerinize sağlık..Allah’a emanet olun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.