Kaynak

KAYNAK

Ramazan sonunda ve Bayram içinde sözüm şudur:
Aziz vatanı, aziz devleti,aziz anneyi, aziz hocayı, aziz bayrağı, aziz tarihi, aziz kanunu, aziz dâvayı izafi kıymetler borsasından ve (spekülasyon) simsarlarının elinden kurtaracak yepyeni biir heyecan ve cezbe kaynağı…

Marmaranın bütün suyunu kova kova Haymana çölüne taşıyacak; ve Memiş dayının nişastalık tek çuval buğdayını, milyonlarca tona muhtaç devlet (Silo)suna çekecek yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı….

Yalancı şahidin, tesir altındaki hakimin, kopyacı talebenin, rüşvet kumbarası memurun, cinnete hakikat basan âlimin, manzum nefsaniyet pasaportları deren dalkavuk şairin yüreğine indirecek yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı….

Karaborsacıyı, meyhaneyi, kumarhaneyi, umumhaneyi arsasız bırakacak; ve mektebi,kütüphaneyi evi, sokağı dümdüz ve bambaşka bir toprak tesviyesine tâbi tutacak yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı…
Kargaların bile kahkahalar attığı ekber korkulukların, kepaze vecizelerin,ideoloji diye doktor reçetesi boyunca tekerlemelerin, hayvanların da aşağısına mahsus yem borularının, kazurat üstüne yaldızlı medeniyet haplarının, inkılap adına eşkıya yamaklarının suratına tükürecek; ve yalnız(iyi) den, (doğru)dan, (güzel) den hesap soracak yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı…

Hiç kimseyi hiç bir bucakta yalnız bırakmıyacak ve herkesin peşine mukaddes bir casus gibi kendi gölgesini memur edecek yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı…
İnsan başını eşek kafasından ayırt edici biricik kaygıyı,ebediyet kaygısını besleyecek yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı…..
Beşikten tabuta kadar buraların; ve tabuttan ebediyet tahtına kadar ötelerin vazife programını ve hayat şartlarını çizecek yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı….
Tek kelimeyle ölmezliğimizi taahhüt altına alacak ve bu sefil hayatı yaşanmaya değerli kılacak yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı….
Solmayan rengi, geçmeyen ânı, şaşırmayan yolu, kopmayan çizgiyi, pörsümeyen yeniyi, yok olmayan insanı besteleyecek yepyeni bir heyecan ve cezbe kaynağı….
İnsanoğlu her zaman ve mekânda yalnız bunu aradı.
Amma nerede, nerede?…
Yok mudur, böyle bir kaynak?..
Muhal farz, eğer böyle bir kaynak yoksa, gidelim ve bir fânusun içinde intihar edelim!.. Başka türlü bu hayat yaşamaya değmez!
Vardır amma, nerede, nerede?
Mevcutları sıralayalım:
Liberalizma ve Kapitalizmada mı?
Faşizma ve Nazizmada mı?
Komünizma ve Materyalizmada mı?
Yahudilikte mi?
Hristyanlıkta mı?
Hayır!
Bir yerde:
Sadece İslâmiyetin hakikatinde!!!

26 Haziran 1952

(Başmakâlelerim 1, Büyük Doğu Yayınları, 2. baskı / s.82-83-84)

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.